Politika odlaganja odpadkov99
V Savi Re ločujemo odpadke, vendar kot eden od etažnih lastnikov v poslovni stavbi nimamo podatka o količini posamezne vrste odpadkov. Z upraviteljem se dogovarjamo za sistem ločenega beleženja, da bomo lahko v naslednjem poročevalskem obdobju zagotovili poročanje v skladu s standardi.
Odslužene elektronske naprave (računalniki, baterije, tiskalniki, monitorji, telefoni ipd.), se izročijo za to pooblaščeni firmi, ki skrbi za strokovno reciklažo odpadne elektronike in zbiranje odpadnih barvnih kovin.
Vse zgoraj navedene odpadke so na lokacijah Zavarovalnice Sava prevzeli pooblaščeni oziroma registrirani predelovalci ali zbiralci odpadkov. Odslužene elektronske naprave odstranijo izvajalci, ki poskrbijo za njihovo zamenjavo le teh oziroma pogodbeni serviserji, ki predmetne naprave servisirajo. Baterije se uporabljajo v zanemarljivih količinah (zaradi zanemarljive količine se predmetni odpadek zbira več let ter se nato izroči službi, ki skrbi za komunalne odpadke – ločeno zbiranje odpadkov).
Poraba energije100
Družbe v skupini ne uporabljajo obnovljivih virov energije. Za svoje delovanje v največji meri uporabljajo predvsem električno energijo (razsvetljava, ogrevanje, hlajenje). Drugi velik porabnik energije je vozni park družb (fosilna goriva).
V skupini še ne uporabljamo posebnega sistema za učinkovito zajemanje in razmejevanje tovrstnih podatkov, prav tako nismo izvajali meritev ogljičnega odtisa.
V letu 2018 bo vsaj v EU delu skupine uveden sistem za zbiranje in razvrščanje podatkov o porabi energije ter izračun ogljičnega odtisa.
Upoštevanje okoljskih, socialnih in upravljavskih meril pri naložbenju
Pri vsakdanjem delu finančni sektor Save Re upošteva okoljsko in socialno politiko, ki jo predpisuje EBRD, z uporabo metode negativnega izločanja pa sledi tudi načelom ESG (environmental, social, governance). Pri oblikovanju naložbenega portfelja se izogibamo naložbam v vrednostne papirje, ki bi kakorkoli škodovale življenju ljudi in okolju ali ki bi se v kakršnikoli drugi obliki odmikale od načel ESG. Del sredstev vlagamo v dolžniške vrednostne papirje mednarodnih organizacij, kot so EBRD, Svetovna banka in Evropska investicijska banka, saj verjamemo, da te organizacije skladno s svojimi sprejetimi okoljskimi in socialnimi politikami, vlagajo sredstva v okolju prijazne projekte. Sredstva vlagamo tudi v vrednostne papirje, izdane za financiranje zelenih, okoljskih projektov (t.i. zelene obveznice oz. green bonds). V prihodnosti želimo politiko upravljanja naložb še dodatno razviti in podrobneje opredeliti v skladu z ESG načeli.